آموزش‌ کاربردی افزونه

رفع خطای اتصال امن یا رفع خطای secure connection در وردپرس

خطای اتصال امن

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از محبوب ترین ابزارها برای طراحی سایت است. ممکن است در هنگام کار با وردپرس بعضی از خطاها رخ دهد که یکی از رایج ترین آن‌ها خطای اتصال امن یا ارور secure connection است. خطای اتصال امن در صورت بروز می تواند مانع نصب افزونه ها و قالب های جدید شود یا در هنگام بروزرسانی افزونه ها یا قالب ها مشاهده شود.

بسیاری از خطاها در سیستم مدیریت محتوای وردپرس به سادگی قابل حل هستند. گاهی این خطاها ممکن است قابل کنترل نباشد یا به خاطر عدم وجود تخصص، حل این مشکل برای کاربر مقدور نباشد. اما گاهی با استفاده از چند تکنیک ساده می‌توانید آن را رفع کنید. در صورت عدم رفع هرگونه خطایی می‌توانید با بخش پشتیبانی سایت تماس گرفته یا از یک برنامه نویس کمک بگیرید.

خطای اتصال امن در سایت وردپرس چیست؟

خطای اتصال امن وردپرس معمولا به هنگام نصب یا بروزرسانی افزونه ها و قالب ها از وب‌سایت WordPress.org دریافت می‌شود. خطای اتصال امن در وردپرس در واقع به این معنی است که سایت وردپرسی شما توانایی برقراری یک ارتباط ایمن با سایت مرجع وردپرس یعنی wordpress.org را ندارد و اختلالی ایجاد شده است.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس دارای یک سیستم داخلی برای مدیریت به روزرسانی‌ها است. این سیستم به صورت مداوم بروزرسانی‌ها را بررسی و اعلان‌هایی برای نصب و به روز رسانی قالب‌ها و افزونه‌ها نمایش می‌دهد. اما برای ارسال پیام بسیاری از به روز رسانی‌ها یا نصب آن‌ها باید به وب‌سایت  WordPress.org متصل شود. اگر پیکربندی نامناسب در سرور میزبانی وردپرس رخ دهد، وب‌سایت شما با وب‌سایت WordPress.org ارتباط برقرار نکرده و خطای اتصال امن ارسال می‌شود. پیغام خطا معمولا به شکل زیر است.

خطای اتصال امن

چه عواملی باعث بروز اختلال خطای امن می‌شود؟

عوامل متعددی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود. موارد زیر از جمله متداول ترین دلایل بروز خطای اتصال امن است که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم.

بروز خطای اتصال امن به علت اختلال در سرور میزبانی سایت

اختلال در سرور مبزبانی سایت یکی از دلایل رایج در بروز خطای ایمن است. به عنوان مثال حملات DDoS باعث ایجاد اختلال در برقراری ارتباط با سایت wordpress.org شده و خطای ایمن ظاهر می‌شود. حملات DDoS معمولا برای سایت هایی که از سرورهای اشتراکی استفاده می‌کنند، رخ می‌دهد. اگر در وبسایت خود با تصویری مشابه تصویر زیر روبرو شدید، به ایین معناست که وب‌سایت تحت تاثیر حملات DDoS قرار گرفته و سرور نمی‌تواند در مدت زمان معین به درخواست کاربر پاسخ دهد.

خطای اتصال امن

منظور از حملات DDoS این است که افراد مهاجم از طریق چند منبع مجزا درخواست هایی متعددی را به سرور میزبانی سایت ارسال کرده‌اند و حجم درخواست بالاتر از توان سرور میزبانی سایت است و قادر به پاسخگویی به همه درخواست‌ها نیست. همچنین وجود ترافیک بالا در سایت میتواند باعث ایجاد تاخیر و خطای اتصال در سایت شود.

بروز خطای اتصال امن در وردپرس به علت مشکلات DNS

یکی از عواملی بروز خطای اتصال امن وجود مشکلات احتمالی در DNS است. در سایت‌ها با میزبانی ابری و VPS احتمال بروز مشکلات DNS هنگام اتصال به منابع خارج از سایت وجود دارد که می‌توان برای رفع مشکل اتصال به منابع خارجی از یک نرم‌افزار مثل PuTTY استفاده کرد.

بروز خطای اتصال امن در وردپرس به دلیل فعال نبودن پسوندهای cURL

فعال نبودن پسوندهای cURL میتواند مانع از دسترسی PHP به سایت WordPress.org شود و بروزرسانی قالب‌ها و پلاگین‌ها را دچار مشکل کند و مانع از دریافت سایر اطلاعات موردنیاز از این سایت شود. درنتیجه ارور secure connection ارسال می‌شود.

بروز خطای اتصال امن در وردپرس توسط فایروال

یکی دیگر از عوامل بروز ارور خطای اتصال امن، فایروال‌ها هستند. گاهی فایروال ها اتصالات ورودی و خروجی به سایت را برای حفظ مسائل امنیتی مسدود می‌کنند. در این حالت این امکان وجود دارد که سرور آپاچی در تنظیمات فایروال غیرفعال یا مسدود شود. برای بررسی این شرایط بهتر است تنظیمات برنامه فایروال ویندوز و همینطور تنظیمات روتر را بررسی کنید تا از درست کارکردن آپاچی اطمینان پیدا کنید.

راه حلی برای برطرف کردن خطای اتصال امن

قبل از هرچیزی برای برطرف کردن خطای اتصال امن باید بررسی کنید که آیا از برنامه میزبانی یا هاست مشترک استفاده می‌کنید یا نه. اگر جواب شما بله است، هیچ یک از این روش ها و راه‌حل ها مشکل را برطرف نخواهد کرد. زیرا برخلاف گزینه هایی مانند سرور خصوصی مجازی (VPS)  یا سرور اختصاصی، در این مدل شما به پیکربندی سرور خود دسترسی نداشته و نمی‌توانید ان را تغییر دهید.

اگر از میزبانی مشترک استفاده می کنید، بهترین گزینه این است که بلافاصله با تیم پشتیبانی میزبان وب خود تماس بگیرید تا آن ها بتوانند تنظیمات لازم را انجام دهند. در ادامه، ما به رفع مشکلاتی می پردازیم که شما را ملزم می کند با نحوه کار سرور خود آشنا شوید.

به روز رسانی فایل میزبان سرور

اتصال به سرور از طریق  Secure Shell Access و یا (SSH) می‌تواند در رقع خطای اتصال امن یک راه‌حل مناسب باشد. کاربران ویندوز برای دسترسی به سرور خود باید از ابزاری مانند PuTTy و کاربران macOS یا Linux می توانند از هر ابزاری برای اجرای فرمان ها و یا command ها استفاده کنند. پس از نصب PuTTy و فعالسازی آن، SSH  را به عنوان نوع اتصال خود انتخاب کنید. برای نام میزبان، باید از آدرسی که میزبان وب شما در اختیار شما قرار می دهد، استفاده کنید.

خطای اتصال امن

سپس باید با استفاده از اعتبار و یا لایسنس سرپرست خود از طریق SSH وارد سرور شده و پس از ورود به سیستم با اجرای این دستور  sudo nano /etc/hosts به کار ادامه دهید. این فرمان از ویرایشگر نانو برای باز کردن فایل میزبان استفاده می کند.

شما با اضافه کردن یک خط اضافی به فایل با استفاده از nano می‎‌توانید اطمینان حاصل کنید که فایل میزبان شما WordPress.org به آدرس IP به صورت صحیح متصل متصل شده است یا نه.

66.155.40.202 api.wordpress.org

پس از ذخیره تغییرات در فایل میزبان آن را بسته و به داشبورد خود برگردید. حالا آن افزونه یا قالبی که این خطا را نشان می داد، نصب کنید. اگر خطا همچنان ادامه داشت، روش های دیگر را بررسی کنید.

رفع خطای اتصال امن وردپرس در Localhost

اگر وردپرس را درlocalhost اجرا می کنید، با فعال نکردن پسوند cURL برای PHP ممکن است خطای  secure connection بدهد. زیرا برای دسترسی به وب‌سایت WordPress.org فعال کردن این پسوند ضروری است. در این مورد لازم است شما فایل php.ini را در سیستم خود ویرایش کنید. این فایل معمولاً در پوشه PHP پوشه Mamp ، Xampp یا WAMP شما قرار دارد. ولی اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، فرمان زیر را جستجو کنید.

;extension=php_curl.dll

و اگر از کاربران مک و لینوکس هستید فرمان زیر را جستجو کنید.

;extension=curl.so

اکنون لازم است نقطه ویرگول را از انتهای متن حذف کنید تا پسوند فعال شود. فراموش نکنید که قبل از انجام هرگونه تغییراتی، فایل php.ini خود را در جایی ذخیره کنید و نسخه ی بک آپ داشته باشید. در نهایت سرور Apache را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شده و مشکل برطرف شود.

باز کردن پورت ها در فایروال

اگر پسوند cURL به درستی روی سرور محلی شما نصب شده است، مرحله بعدی بررسی فایروال اتصال به اینترنت است. فایروال رایانه شما ممکن است اتصالات خروجی از سرور محلی به WordPress.org را مسدود کند. اگر از Windows استفاده می کنید، Windows Firewall را جستجو کنید. کاربران سیستم عامل مک می توانند تنظیمات فایروال را در تنظیمات سیستم خود را از system preferences  در قسمت Privacy and security  پیدا کنند. شما همچنین باید Apache را به برنامه های مجاز فایروال خود اضافه کنید و هر دو اتصال ورودی و خروجی را مجاز کنید.

خطای اتصال امن

برای اعمال تغییرات باید به دو مورد توجه کنید. مورد اول اینکه باید Apache را مجدداً راه اندازی کنید. دوم باید اطمینان پیدا کنید که فایروال، پورت هایی که نرم افزار سرور وب شما استفاده می کند را مسدود نمی‌کند. به طور پیش فرض، Apache و nginx از شماره پورت 80 یا 8080 استفاده می‌کنند.

جمع بندی

خطای اتصال امن یکی از خطاهای رایج وردپرس است که شما می‌توانید به راحتی آن را برطرف کنید. با این وجود بهتر است در سریع ترین زمان ممکن نسبت به رفع این خطا اقدام کنید زیرا می‌تواند بر روی عملکرد سایت شما تاثیر بگذارد.

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
بازگشت به لیست
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها