آموزش‌ کاربردی افزونه

آموزش سئو وردپرس رایگان

آموزش سئو وردپرس

وردپرس یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های مدیریت محتواست و در برابر اصول سئو و بهینه سازی بسیار انعطاف پذیر است. آموزش سئو وردپرس، با افزایش میزان توسعه سایت و ترافیک ورودی نیازی است که در دنیای گسترده وردپرس به شدت حس می‌شود. بهینه سازی سئو علاوه بر افزایش تعداد کاربران و توسعه سایت، باعث هدایت موتورهای جستجو به صفحات و دسته بندی های وب سایت می‌شود.

گوگل نمی‌تواند وب سایت شما را بدون سئو ببیند

گوگل بسیار هوشمند است، اما به کمک نیاز دارد. سئو می‌تواند نیروی کمکی گوگل باشد. از آنجایی که گوگل همواره سعی کرده با الگوریتم های جدید خود، بهترین نتایج را به کاربران پیشنهاد دهد؛ شما باید به عنوان صاحب سایت با رعایت سئو وردپرس و فاکتورهای گوگل، رتبه و کاربران خود را افزایش دهید. رعایت نکردن این فاکتورها می‌تواند سایت شما را در نتایج گوگل محو کند.

آموزش سئو وردپرس رایگان را شروع کنید…

برای شروع آموزش سئو وردپرس رایگان بهتر است ابتدا نکاتی در مورد انتخاب نام دامنه، تاثیر هاست بر سئو، آدرس گذاری مناسب سئو وردپرس در تنظیمات و معرفی دامنه بدون www در گوگل را بدانید.

سئو وردپرس

نام دامنه و تاثیر آن بر سئو

در گذشته استفاده از کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه اهمیت داشت؛ اما از سال 2013 با تغییراتی در گوگل، اهمیت این موضوع از بین رفت. اکنون مهم ترین موضوع، محتوای سایت است. در انتخاب اسم دامنه وسواس زیادی نداشته باشید، اما بهتر است در انتخاب آن به چند نکته توجه کنید. در ابتدا سعی کنید نام دامنه کوتاه (حداکثر 15 کاراکتر) باشد و از کلماتی که به چندین مدل نوشته می‌شوند مثل saboor یا sabour استفاده نکنید. همچنین بهتر است از کلماتی که مشابه آن وجود دارد یا تلفظ آن سخت است، اجتناب کنید.

تاثیر هاست بر سئو وردپرس سایت

یکی از فاکتورهای مهم مورد بررسی گوگل، سرعت سایت است. پس خرید هاست با سرعت مناسب از یک شرکت معتبر و متعهد بسیار اهمیت دارد. در صورتی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید، اگر به هر دلیلی یکی از کاربران که با شما هاست اشتراکی دارد جریمه و ip بن شود، ip شما نیز بن می‌شود و تاثیر منفی را برای سایت تان در پی خواهد داشت.

معرفی سایت برای گوگل بدون www در سرچ کنسول

با استفاده از www به گونه‌ای سایت شما ساب دامین می‌شود. گرچه اکثر هاست ها این کار را انجام می‌دهند، اما شما می‌توانید در سرچ گوگل وبمستر بعد از ثبت هر دو سایت در بخش تنظیمات، بر روی گزینه بدون www تنظیم کنید.

آدرس گذاری مناسب سئو وردپرس در تنظیمات وردپرس

بهترین آدرس گذاری از نظر سئو در بخش تنظیمات، ساختار پیوند های یکتا و نوشته ها است. زمانی که پیوندهای یکتا روی نوشته ها تنظیم شود، موضوعی به نام آدرس های آشنا (URL Friendly) برای گوگل با تاثیرات مثبتی که بر روی سئو دارد، مطرح می‌شود. موضوع کوتاهی و انگلیسی نوشتن کلمه کلیدی در نامک برای URL Friendly حائز اهمیت است.

تاثیر ارور 404 بر روی سئو وردپرس

شما هرگز نباید در وب‌سایت خود ارور 404 مشاهده کنید. اگر هیچ ارور 404 ای در سایت شما وجود نداشته باشد، گوگل برای شما امتیاز مثبت در نظر می‌گیرد. اگر تعداد این ارور در سایت شما بالا باشد، در رتبه سایت شما تاثیر منفی خواهد داشت. برای پیدا کردن تمامی ارورهای 404 می‌توانید آدرس سایت خود را در ابزار brokenlinkcheck وارد کنید. این ابزار آدرس تمام صفحاتی که ارورهای 404 را دارند پیدا می‌کند و شما می‌توانید لینک هارا اصلاح کنید.

ابزارهای بهینه سازی سئو وردپرس

خود سیستم مدیریت محتوای وردپرس شامل چندین ابزار بهینه سازی سئو از پیش ساخته شده است. به طور مثال می‌توانید به صورت پیش فرض از قابلیت htaccess برای ساخت URL های استاتیک مانند پرمالینک ها (Permalinks)، بلاگ رولینگ (Blogrolling) و پینگینگ (Pinging) استفاده کنید. در کنار این ابزار وردپرسی، پلاگین‌ها و روش‌های کاربردی دیگری نیز وجود دارد که برای بهینه سازی سایت می‌تواند بسیار سودمند باشد.
برای آنکه بتوانید بیشترین سود و استفاده را از ابزارهای بهینه سازی سئو وردپرس داشته و وب سایت تان برای موتورهای جستجو بهینه شود، مهم ترین رکن آن رعایت کردن موارد زیر است.

اهمیت محتوا در سئو وردپرس

محتوا پادشاه است. جمله معروف بیل گیتس که در دنیای امروز به همگان اثبات شده است. موتورهای جستجو نمی‌توانند یک وب سایت را ببینند، اما می‌توانند آن را بخوانند. پس ظاهر سایت، رنگ بندی و زیبایی وب سایت آنچنان اهمیت ندارد. موتورهای جستجو بیشتر با کلمات، محتوا و مطالب وب سایت شما ارتباط برقرار می‌کنند. پس سعی کنید محتوایی تولید کنید که موتورهای جستجو بتوانند آن را ارزیابی و از بین همه‌ی محتواها به شما امتیاز خوبی بدهند. توجه داشته باشید محتوا و موضوعات انتخاب شده باید از لحاظ کمی و کیفی با بازار هدف ارتباط داشته باشند.

اهمیت کدنویسی تمیز در سئو وردپرس

وجود خطا در کدهای وب سایت می‌تواند از ورود موتورهای جستجو به وب‌سایت شما جلوگیری کند. پس کدنویسی تمیز و خوب در سئوی وردپرس بسیار حائز اهمیت است. همیشه و همیشه از کارکرد و معتبر بودن کدهای وب سایت خود مطمئن باشید.

محتوای مناسب برای کاربران

اگر می‌خواهید محتوایی تولید کنید که برای کاربران مفید و با ارزش باشد، ابتدا باید خود را به جای کاربر بگذارید و ببینید کلمات و عباراتی که یک کاربر برای جستجو از آن ها استفاده می‌کند چیست. آن کلمات را روی کاغذ بنویسید. حالا کلمات و عبارات کلیدی محتوای خود را پیدا کرده‌اید. اکنون با استفاده از کلمات و عبارات کلیدی عملکرد موتورهای جستجو، نحوه‌ی بررسی، ارزیابی و دسته بندی محتوای موتورهای جستجو، محتوای خود را بنویسید.

محتوا را در اولویت و بالای وب سایت تان قرار دهید

در بیشتر موارد زمانی که یک موتور جستجو به وب سایت شما وارد می‌شود، تنها محتوا را بررسی می کند و به قالب و کدهای CSS توجه زیادی نمی‌کند. اکثر قالب های وردپرس به گونه‌ای طراحی شده اند تا محتوا نزدیک به بخش بدون استایل بالای صفحه قرار گرفته و فوترها و سایدبارها در بخش پایین سایت قرار بگیرند. حتی بعضی از موتورهای جستجو فقط یک سوم سایت شمارا بررسی می‌کنند. پس انتخاب قالبی که محتوای وب سایت شمارا نزدیک به بالای صفحه قرار دهد، اهمیت دارد.

کلمات کلیدی، لینک ها و عناوین، ستون های یک محتوا هستند

موتورهای جستجو وب سایت را براساس ظاهر بررسی نمی‌کنند، بلکه کلمات را ارزیابی کرده و به آن ها اعتبار می‌بخشند. پس از آن، کلمات به کاررفته در محتوا با کلمات کار شده در لینک ها و عناوین مقایسه می‌شوند. هرچه کلمات موجود در محتوا، لینک ها و عناوین با یکدیگر بیشتر همخوانی داشته باشند، آن محتوا امتیاز بیشتری خواهد گرفت.

اهمیت عکس در سئو

یکی از بخش های جدا نشدنی سئو وردپرس عکس‌ها و تصاویر هستند. تگ Alt تصاویر و تگ عنوان لینک‌ها در دنیای ارزیابی موتورهای جستجو محبوبیت زیادی دارند. علاوه برآن اضافه کردن توضیحات به تصاویر و لینک‌ها، محتوای بیشتری را در اختیار موتورهای جستجو قرار می‌دهد.

محبوبیت لینک ها در سئو وردپرس

همچنان محبوبیت لینک در موتورهای جستجو در اولویت است. لینک دادن به یک سایت باعث بالا رفتن اعتبار آن سایت نزد موتورهای جستجو می‌شود و در عین حال شانس گرفتن لینک از دیگر وب سایت هارا افزایش می‌دهد. مواردی از جمله بلاگ رول ها، پینگ بک ها و ترک بک ها بر روی سئو وردپرس قرار داردند و می‌توان از آن ها برای لینک دادن استفاده کرد. همچنین اضافه کردن URL وب سایت به امضای مطالب فروم ها و ثبت کردن وب سایت به امضای مطالب فروم ها و ثبت کردن وب سایت در فهرست های راهنما و دایرکتوری ها می‎‌تواند برای بدست آوردن بک لینک برای یک وب سایت مفید باشد. شما می توانید با تایپ کردن عبارت link:www.yoursite.com در گوگل و سایر موتورهای جستجو، تعداد لینک های داده شده به وب سایت خود را مشاهده کنید.

لینک های ناوبری

یک موتور جستجو صفحه به صفحه وب سایت شما را بررسی می‌کند. لینک های ناوبری خوب و مناسب به دسته بندی مطالب، آرشیو محتوا و صفحات مختلف یک وب سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحات بیشتری از وب سایت بررسی شود.

سایت های دایرکتوری یا سایت های فهرست

ثبت وب سایت در سایت های فهرست (دایرکتوری) علاوه بر افزایش ترافیک سایت به بهینه سازی موتورهای جستجو نیز کمک می‌کند. برای انجام درست این کار می‌توانید از فهرست‌های مفهومی، موضوعی و منطقه‌ای استفاده کنید.

آموزش سئو وردپرس فارسی رایگان

در سئو 2 روش سئو داخلی (on page seo) و سئو خارجی (off page seo) وجود دارد که به بررسی هرکدام می‌پردازیم.

سئوی داخلی چیست؟

به مجموعه فعالیت های انجام شده در محتوا و ساختار سایت، سئوی داخلی گفته می‌شود که باعث افزایش رشد ترافیک سایت از سمت موتورهای جستجو می‌شود. سئوی داخلی شامل محتوا و کلمات کلیدی تگ عنوان ( title tags)، تگ توضیحات مت (Meta Description)، تگ هدینگ (header tag)، بهینه سازی عکس و تصاویر، استفاده از دکمه های اشتراک گذاری، رسپانسیو بودن، سرعت بارگذاری سایت و لینک سازی داخلی است.

تگ های html در سئو

یکی از مهم ترین بخش های سئو، تگ های html هستند که شامل چند بخش است.

تگ هدینگ H1: مهم ترین تگ در سئو وردپرس تگ H1 می باشد. هر صفحه باید یک تگ H1 داشته باشد. تگ H1 باید علاوه بر جذابیت، کلمه کلیدی را نیز در بر داشته و باعث افزایش نرخ کلیک یا CTR شود.

تگ هدینگ H2: تگ H2 نیز در سئو تاثیر بالایی دارد و باید به صورت درست و اصولی استفاده شود. شما می توانید به نسبت طول مقاله از چندین تگ H2 استفاده کنید. استفاده از کلمه کلیدی در تگ H2 نیز در سئو وردپرس تاثیر خوبی دارد.

تگ های H3 تا H6 : از این تگ ها برای عنوان های زیرین H2 با هدف افزایش خوانایی استفاده می شود.

سئو خارجی چیست؟

به مجموعه اقداماتی که خارج از وب سایت انجام می گیرد و بر رتبه بندی صفحات سایت در موتورهای جستجو تاثیرگذار است، سئو خارجی می گویند. در اصل می توان گفت سئو خارجی، دریافت سیگنال مثبت از دیگر سایت ها به سایت خود است. فاکتورها و عوامل مختلفی روی سئو خارجی تاثیر دارند. اگر این فاکتورها به درستی و به صورت هوشمندانه رعایت شود، به کسب رتبه خوب در موتورهای جستجو کمک می کند. البته زمانی که روی سئو خارجی سایت کار می کنید، به هیچ عنوان نباید از سئوی داخلی غافل شوید، چون بدون سئو داخلی هیچ اقدامی نتیجه بخش نیست.
در استفاده از سئو خارجی احتیاط کنید. زیرا به همان اندازه که می تواند تاثیر مثبت بگذارد، با استفاده اشتباه از آن می تواند برای وب سایت مضر بوده و کاهش رتبه سایت را به دنبال داشته باشد.

مهم ترین و اصلی ترین عوامل موثر در سئو خارجی

از جمله مهم ترین عوامل موثر در سئو خارجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تعداد دامنه هایی که به سایت شما لینک داده‌اند.
  2. تعداد صفحاتی که به سایت شما لینک داده‌اند.
  3. رتبه صفحاتی که به سایت شما لینک داده‌اند.
  4. مرتبط بودن صفحاتی که به سایت شما لینک داده اند.
  5. اعتبار دامنه هایی که به سایت شما لینک داده اند.
  6. دریافت لینک از صفحه اصلی سایت هایی که به شما لینک داده‌اند.
  7. اعتبار دامنه هایی که به سایت شما لینک داده‌اند.
  8. تعداد لینک های نوفالو (Nofollow) و فالو (Dofollow)
  9. لینک هایی که در بدنه محتوا هستند.
  10. انکر تکست لینک

منابع بهینه سازی سئو برای موتورهای جستجو

سئو وردپرس

متا تگ ها

از آنجایی که متا تگ ها به صورت پیش فرض در وردپرس وجود ندارند، اما شما می‌توانید آن هارا به صورت دستی به وب سایت خود وارد کنید. متا تگ ها اهداف و کلمات کلیدی محتوای شما را بیان می‌کنند.
در وردپرس شما می‌توانید برای جایگذاری کلمات کلیدی و توضیح پست ها و صفحات از گزینه Custom Fields استفاده کنید. همچنین پلاگین های وردپرس بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما در نوشتن متا تگ ها و توضیحات کلمات کلیدی کمک کند.

بهینه سازی فایل Robots.txt

فایل  Robots.txt به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بدانند چه محتوایی را بخوانند و از کدام قسمت ها عبور کنند. مشخص کردن این موضوع که موتور جستجو کجا را بررسی کند تا به محتوای با کیفیت و فایل ها دسترسی داشته باشد، می‌تواند رتبه سایت شما را به شدت افزایش دهد. طبق الگوریتم های گوگل استفاده از فایل  Robots.txt برای جلوگیری از ورود ربات های موتور جستجو به بخش هایی از سایت بلا مانع است، اما بهتر است از آن استفاده نشود. پیشنهاد گوگل در حال حاضر استفاده از تگ های noindex است.

ثبت فیدها

برای ثبت فیدهای سایت، ابتدا لینک های موجود به فیدهای سایت خود را شناسایی کنید. سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت پیش فرض از فیدهای زیادی پشتیبانی می‌کند. این پشتیبانی، به وب سایت شما این امکان را می‌دهد تا توسط فیدخوان های زیادی نمایش داده شود. بسیاری از موتورهای جستجو قابلیت ثبت فید را پشتیبانی می‌کند. همچنین سایت هایی هستند که به صورت تخصصی این فید هارا دسته بندی می‌کنند.

تگ های تکنوراتی

ابتدا باید بدانید تکنوراتی (Technorati) چیست؟ تکنوراتی موتور جستجویی است که اتفاقات محدوده وبلاگ یک سایت را مثل تعداد لینک و مطالب مرتبط را به صورت لحظه ای بررسی می کند. از آنجایی که تکنوراتی به صورت خودکار به روزرسانی وبلاگ هارا دریافت می کند، می تواند در هر ثانیه هزاران آپدیت را بررسی و لینک هایی که به این به روزرسانی ها داده شده را پیگیری کند. تکنوراتی از دسته بندی های وردپرس به عنوان تگ استفاده می کند و شما می توانید از این تگ ها برای دسته بندی موضوعات و اطلاعات وبلاگ استفاده کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که افزونه‌های وردپرس زیادی برای افزایش تگ های تکنوراتی وجود دارد.

پرمالینک ها

پرمالینک ها در واقع مدل به روز شده ی URL های سایت شما هستند. شما می توانید با استفاده از پرمالینک ها از بروز اشکالات در آدرس سایت جلوگیری کنید. از آنجایی که موتورهای جستجو لینک ها و تیتر هارا به عنوان بخشی از اطلاعات جمع آوری شده حساب می کنند، لینک دادن به پست ها و مقالات در وب سایت با پرمالینک، بسیار مهم است.
شما همچنین می توانید با فعال کردن افزونه ریدایرکت خود، از یک URL در هر ورودی وبلاگ اطمینان حاصل کنید. به طور مثال اگر URL از پرمالینک ورودی متفاوت باشد، این افزونه می تواند ریدایرکت 301 دائمی ایجاد کند.

سایت مپ ها

سایت مپ یا همان نقشه سایت فهرستی از تمام پست ها و محتوای منتشر شده سایت شما می باشد. بازدید کنندگان می توانند با استفاده از سایت مپ، وب سایت را به خوبی بررسی و پست های وبلاگ را در سریع ترین زمان ممکن پیدا کنند. وجود سایت مپ در سئو سایت تاثیر به سزایی دارد.

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
بازگشت به لیست
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها