آموزش‌ کاربردی افزونه

آموزش آسان ترین روش رفع خطای Your connection is not private

خطای Your connection is not private

خطای Your connection is not private یکی از خطاهای رایج در هنگام باز کردن صفحات وب‌سایت در مرورگرهای مختلف است که قطعا تاکنون بارها با آن مواجه شده‌اید. باتوجه به اهمیت امنیت سایت، بسیار مهم است که خطای  your connection is not private  را بشتاسید، دلایل به وجود آمدن این خطا را بدانید و راه حل رفع آن را بلد باشید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با آسان‌ترین روش‌ها و به صورت گام به گام رفع خطای your connection is not private را به شما آموزش دهیم.

خطای Your connection is not private چیست؟

خطای Your connection is not private  به معنای این است که مرورگر شما می‌خواهد شما را از بازدید از یک سایت ناامن محافظت کند زیرا ممکن است اطلاعات شما در معرض خطر باشد. خطای «اتصال شما خصوصی نیست» در سپتامبر 2021 به دلیل انقضای برنامه‌ریزی شده گواهی‌های دیجیتال صادر شده توسط Let’s Encrypt، سرفصل خبرها شد. Let’s Encrypt یکی از بزرگترین صادرکنندگان گواهینامه های HTTPS است.

به طور کلی هر وبسایتی با استفاده از پروتکل SSL/HTTPs در هر بازدید، اطلاعات گواهی امنیتی را برای مرورگرهای کاربران ارسال می‌کند. سپس مرورگرها با استفاده از کلید عمومی یا Public Key که همراه با گواهینامه ارسال شده، اعتبار گواهی را تایید می‌کند، پس از اعتبارسنجی مرورگر وظیفه دارد داده‌های وبسایت را با استفاده از کلید خصوصی که توسط وبسایت شما ارسال شده است رمزنگاری کند. در نهایت زمانی که مرورگر شما قادر به تأیید گواهینامه SSL صادر شده توسط وبسایت نباشد خطای Your Connection is Not Private با استفاده از پروتکل SSL / HTTP در وب‌سایت رخ می‌دهد.

این رمزنگاری می‌تواند از انتقال داده بین مرورگر کاربر و وبسایت شما محافظت کند، اما در صورتی که مرورگر قادر به تأیید گواهینامه ارسالی نباشد داده به صورت ایمن انتقال پیدا نمی‌کنند و باعث بروز خطایی مانند “اتصال شما خصوصی نیست” می‌شوید.

چرا خطای your connection is not private رخ می‌دهد؟

موتور جستجوگر شما قبل ار وارد شدن به هر وب‌سایت، گواهی‌های دیجیتال آن سایت را بررسی می‌کند. این کار باعث می‌شود تا مرورگر بتواند شرایط لازم برای محافظت از اطلاعات خصوصی شما، مانند اطلاعات تماس، رمزهای عبور و روش‌های پرداخت را از طریق رمزگداری فراهم کند.

بارزترین دلیل مشاهده‌ی خطا your connection is not private  منقضی شدن گواهی SSL در وب سایت می‌باشد. از دیگر دلایل عدم عدم تأیید گواهی SSL، ممکن است تنظیم اشتباه یا منقضی شدن گواهی باشد و سایت نتواند از داده‌های شما محافظت کند. علت تصادف SSL اهمیتی ندارد و شما به عنوان صاحب سایت موظف هستید آن را رفع کنید حتی اگر تنظیمات مرورگر شما دچار اشکال شده باشد.

خطای خصوصی

خطای Your connection is not private را چگونه رفع کنیم؟

اغلب خطای Your connection is not private به دلیل وجود یک مشکل در گواهی SSL به وجود می‌آید و صاحب سایت باید آن را برطرف کند. اما چندین روش وجود دارد که شما نیز خودتان بتوانید این ارور را رفع کنید.

1. بارگیری مجدد صفحه

در اولین قدم برای رفع خطای Your connection is not private مرورگر خود را بسته و دوباره آن را باز کنید. اگر همچنان آن ارور وجود داشت، با استفاده کلیدهای میانبر Command + Shift + R در سیستم عامل مک یا از دکمه‌های Ctrl + Shift + R در ویندوز استفاده کنید تا مرورگر نسخه دخیره شده صفحه را نادیده گرفته و آخرین نسخه را بارگیری کند.

2. امتحان کردن با دیگر مرورگرها

اگر فقط آن سایت را با یک مرورگر در دستگاهی یکسان بررسی می کنید، سعی کنید با استفاده از یک مرورگر دیگر به آن وب سایت مراجعه کنید. زیرا با استفاده از این روش احتمال محدودیت به یک مرورگر خاص مشخص می‌‌شود. اگر خطای your connection is not private برطرف شد، با حذف و نصب مجدد نرم افزار این مشکل را رفع می‌شود. در غیر این صورت، می توانید مراحل بعدی را در این راهنمای حل مشکل اتصال نا امن امتحان کنید.

3. پاکسازی حافظه پنهان و کش مرورگر

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در رفع مشکل اتصال شما خصوصی نیست به شما کمک کند پاک کردن حافظه پنهان و کش مرورگر است. گاهی ممکن است مرورگرها برای نمایش محتوای سایت‌ها از صفحات قدیمی سایت‌ها استفاده ‌کنند که این خود باعث بروز خطای Your Connection is Not Private می‌شود، همچنین در برخی مواقع لازم است برای نمایش اعمال تغییرات انجام شده حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید. پس از پاک کردن کش مرورگر خود، دوباره به وب سایت مراجعه کنید تا ببینید آیا این مشکل برطرف شده است یا نه.

4. تنظیم تاریخ و ساعت سیستم

درست است که نرم‌افزار شما تاریخ و زمان را به صورت خودکار تنظیم می کند اما اگر تنظیمات تاریخ یا زمان نادرست داشته باشد می تواند یکی از علل به وجود آمدن این خطا باشد و به اشتباه مرورگرتان گواهی SSL  را غیر معتبر بشناسد. پس حتما باید برای رفع ارور Your connection is not private تاریخ و زمان را بررسی و تنظیم کنید.

5. تنظیم زمان در سیستم ویندوز

اگر از رایانه دارای سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید، کافی است روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و تنظیم تنظیمات زمان و تاریخ را انتخاب کنید. پس از آن با مراجعه به بخش date and time صفحه‌ای برای شما نمایش داده خواهد شد که در صورت غیرفعال بودن گزینه Set time automatically را فعال کنید.

خطای خصوصی

6. تنظیم زمان در سیستم مک

در صورتی که از سیستم عامل مک استفاده می‌کنید به بخش تنظیمات رفته و بر روی گزینه Date & Time کلیک کنید. سپس به تب Date & Time رفته و تیک گزینه Set date and time automatically را بررسی کنید. در صورتی که تیک این گزینه فعال نیست بر روی علامت قفل پایین صفحه کلیک کنید تا این گزینه فعال شود.

خطای خصوصی

7. غیرفعال سازی آنتی ویروس و vpn

برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس می توانند روی تنظیمات شبکه شما تأثیر بگذارند، در صورتی که از نرم افزارهای آنتی ویروس و یا vpn استفاده می‌کنید بهتر است آن‌ها را به صورت موقت غیرفعال کنید. با این کار می توانید تایید کنید که این برنامه ها گواهی SSL را مسدود نمی کنند و مرورگر شما را مجبور نمیکند خطای اتصال نا امن را نشان دهد.

8. بررسی تاریخ انقضای گواهینامه SSL

یکی دیگر از دلایل بروز خطای Set date and time automatically ، وجود گواهی‌های SSL منقضی شده است. برخی از این گواهینامه‌ها با عنوان Certificates برای یک دوره خاص صادر می‌شوند و با به پایان رسیدن آن دوره منقضی می‌شوند و در ادامه باعث نمایش خطا می‌شوند. برای بررسی این روش می‌توانید با کلیک بر روی نماد قفل در صفحه وب‌سایت خود و انتخاب گزینه Certificate، تاریخ انقضا گواهی خود را بررسی کنید.

خطای خصوصی

بیشتر ثبت کنندگان دامنه و ارائه دهندگان گواهینامه SSL در زمان تجدید گواهینامه SSL به طور خودکار، اطلاع رسانی‌‌های لازم را انجام می‌دهند. به صورت کلی خدمات ارائه دهندگان گواهینامه SSL با یکدیگر متفاوت است و اگر گواهی SSL شما منقضی شد می‌توانید به راحتی با جایگزین کردن گواهی SSL خود خطای Your Connection is Not Private را برطرف کنید.

9. تست سرور SSL

اگر به صورت دستی گواهی SSL خود را تنظیم کرده‌ باشید. برای اطمینان از عملکرد صحیح بودن تنظیمات پیکربندی باید تست سرور SSL را انجام دهید. این تست شامل بررسی پروتکل TLS، تست cross-browser و تنظیمات SSL/HTTPs است، که در پایان تست اطلاعات دقیق و کاملی مربوط به هر بررسی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

10. بررسی نام دامنه گواهینامه

شما باید تنظیمات SSL خود را به گونه‌ای تنظیم کنید تا با تغییرات دامنه مشکلی پیش نیاید و به درستی کار کند. به عنوان مثال با دامنه‌های www یا غیر www بتواند به درستی کار کند. حال اگر گواهی شما فقط برای یک نوع تغییر نام دامنه شما تنظیم شده باشد و با استفاده از تغییر دیگری به وب سایت دسترسی پیدا کنید، این امر منجر به خطای اتصال شما امن نیست می شود.

گوگل کروم کد خطا را به صورت SSL_ERROR_BAD_CERT_DOMAIN  نشان می دهد. یک راه حل آسان صدور گواهی SSL رایگان برای هر دو نام دامنه شما است، که می‌توانید از ارائه دهندگان میزبان خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند یا بازدیدکنندگان سایت را به نام جدید دامنه سایت هدایت کنید.

11. پاکسازی SSL state در سیستم

پاکسازی گواهینامه SSL در رایانه شما می تواند موجب رفع خطای اتصال شما خصوصی نیست شود. این فرایند مشابهه فرآیند پاکسازی حافظه پنهان مرورگر است. برای انجام عملیات پاکسازی SSL در ویندوز باید به Control panel مراجعه کرده و آیکون Internet Options را انتخاب کنید. از صفحه باز شده، مطابق تصویر زیر سربرگ Content را انتخاب و بر روی دکمه Clear SSL State کلیک کنید، سپس مرورگر کروم خود را بسته و آن را مجددا راه‌اندازی نمایید.

خطای خصوصی

12. مراجعه به سایت‌ها در حالت incognito

حالت incognito به شما امکان می دهد بدون ذخیره سابقه یا حافظه پنهان مرور کنید، که می تواند به شما در تجزیه و تحلیل اینکه چرا اتصال شما به مشکل می خورد کمک کند.

روش های رفع خطای Your Connection is Not Private  در اندروید

خطا Your connection is not secure همانطور که در مرورگر رایانه شما ممکن است ایجاد شود در مرورگر گوشی همراه شما نیز ممکن است رخ دهد. در ادامه به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که در رفع خطای your connection is not private در اندروید به شما کمک خواهد کرد.

1. بروزرسانی ساعت و تاریخ موبایل

یکی از روش‌های اصلی و مهم در رفع این خطا، بروزرسانی ساعت و تاریخ است. برای این کار وارد تنظیمات یا Settings موبایل شده، از قسمت General Managment گزینه Date and time را انتخاب و سپس در صورت غیرفعال بودن گزینه Automatic date and time آن را فعال کنید.

2. پاکسازی حافظه کش مرورگر موبایل

پاکسازی حافظه مرورگر در اندروید از دیگر مواردی است که در رفع این خطا موثر است. برای این کار مرورگر کروم موبایل خود را باز کرده و بر روی آیکون سه نقطه در بالای مرورگر کلیک و گزینه Settings را انتخاب کنید. در صفحه بازشده گزینه Privacy را بزنید. پس از آن لازم است گزینه Clear browsing data را برای پاکسازی حافظه مرورگر بزنید.

3. غیر فعال کردن آنتی ویروس

آنتی ویروس ها و vpn ها ممکن است به دلیل معتبر نبودن گواهینامه های SSL آن ها را بلاک کند و در تنظیمات شبکه شما تاثیر بگذارد. بهتر است برای مدت زمان کوتاهی آن ها را غیر فعال کنید و مجددا مرورگر خود را باز کنید

4. ریست کردن تنظیمات موبایل

اگر تمام مراحل بالا را انجام داده و همچنان مرورگر شما این خطا را نشان می دهد بهتر است یکبار دستگاه موبایل را ریست کنید. برای این کار وارد Settings شده و گزینه General Managment را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Factory data reset کلیک کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که حتما قبل از ریست کردن یک پشتیبان از اطلاعات خود دریافت کنید.

جمع بندی

رفع خطای Your Connection is Not Private  از جمله خطاهای رایج در وردپرس است. دلایل بسیاری باعث امکان بروز آن این خطا می‌شود. در این مقاله کلیه دلایلی که ممکن است موجب بروز این خطا شوند را مورد بررسی قرار داده و راه‌هایی برای برطرف کردن آن ارائه دادیم. شما می‌توانید همچنین آموزش رفع سایر خطاهای وردپرس را از وبلاگ امیاتو مطالعه کنید.

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
بازگشت به لیست
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها