0
0

معرفی ابزار Marquee Tool در نرم افزار فتوشاپ

215 بازدید

یکی از مهمترین ابزار های نرم افزار فتوشاپ که در زمینه ساخت و ساز و ویرایش عکس بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد ابزار marquee tool  است که در مواقعی که بخواهید قسمتی از تصویر را ویرایش یا حذف کنید مورد استفاده قرار می گیرد، در واقع با استفاده از ابزار marquee در محیط نرم افزار، می توانید تنها بخشی از تصویر یا طرح مورد نظرتان را در حالت انتخاب قرار داده و تغییرات مورد نظرتان را فقط روی همان قسمت اعمال کنید ، بی آنکه مابقی طرح تغییر کند.

راحت و آسوده با امکانات زیاد

انتخاب ناحیه ای از تصویر تنها کارایی این ابزار نیست و در کنار آن می تواند امکانات و دسترسی های زیادی را در اختیار شما قرار  دهد ، مشکلی که ممکن است بسیاری از افراد حین استفاده از ابزار سلکت داشته باشند در زمان ویرایش ناحیه انتخاب شده است ، یعنی بعد از انتخاب قسمتی از تصویر، تصمیم بگیرید بخش هایی را به آن ناحیه اضافه یا کم کنید. علاوه بر آن با توجه به فرم ناحیه مورد نظر می توانید ابزار  Marquee Tool   یا  Elliptical Marquee که به ترتیب انتخاب های مربوط به ابزار هندسی و دایره ای هستند  را استفاده کنید. در این  ویدئو به این موضوع به طور مفصل می پردازیم و ویژگی های این ابزار را بیان می کنیم.

تنظیمات نوار آپشن ابزار Marquee

با فعال کردن ابزار marquee در قسمت آپشن بار نرم افزار فتوشاپ تنظیماتی برای شما فعال می شوند که می توانید توسط هرکدام تغییراتی را در نحوه نمایش کادر انتخاب خود ایجاد کنید.این تنظیمات شامل سایز یا نسبت کادر، میزان محو بودن لبه ها و هموار شدن آنها می باشد.

محوشدگی در لبه‌ها با Feather

 گزینه Feather  که در اکثر ابزراهای انتخاب موجود است برای ایجاد محوشدگی در لبه های انتخاب استفاده می شود؛ با افزایش این گزینه لبه های قسمتی که انتخاب کردیم نرم و به شکل محو شدگی می رود و هر چه این گزینه بیشتر باشد محو شدگی هم بیشتر است.

Anti-alias

گزینه Anti-alias که در ابزارهای marquee tool  فقط برای Elliptical Marquee Tool قابل استفاده است در صورت فعال بودن باعث میشود کناره های ناحیه انتخاب شده به شکل صاف باشد و نه به شکل پیکسلی

 تنظیمات کادر style

  1. حالت Normal یعنی به هر صورتی که بخواهید آزادانه می توانید انتخابتان را انجام دهید
  2. حالت fixed ratio یعنی می توان نسبت در نظر گرفت که حالت انتخاب به یک نسبت خاص کم و زیاد شود.
  3. حالت Fixed Size یعنی می شود یک اندازه ثابت در نظر گرفت و همان را تبدیل به یک ناحیه انتخاب کرد

گزینه select and mask

 برای یک سری تنظیمات پیشرفته تر استفاده می شود این قسمت به شما اجازه می دهد تا ناحیه انتخاب شده را با تنظیمات دلخواه اصلاح کنید.

خب امیدوارم که این توضیحات سبب شناخت بیشتر ابزار marquee (سلکت) شده باشد و با مشاهده این ویدیو  بتوانید به خوبی ازش استفاده کنید، اگر مشکل یا سوالی در زمینه کار با ابزار marquee در نرم افزار فتوشاپ داشتید از بخش دیدگاه های همین مقاله اقدام به پرسش بفرمایید. برای بهبود آموزش های سایت امیاتو من و همکارانم به کمک شما نیاز داریم، پس لطفاً نظرات خودتان را با ما از بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.emiato.com/?p=2514
اشتراک گذاری:
مریم ابویی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها

نظرات

0 نظر در مورد معرفی ابزار Marquee Tool در نرم افزار فتوشاپ

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.